Mi vagyunk a Self Groove

Hírek

Alább találjátok aktuális közlendőinket, jobbra pedig facebook oldalunk bejegyzéseit és eseményeit szemlézhetitek.

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.

Programok

Encounter csoportok

Az encounter csoport a személyközpontú irányzat 70-es évek óta elterjedt és kedvelt műfaja.

Az encounter kifejezés a magyar nyelv vonatkozásában “találkozást” és “ütközést” is jelenthet: míg a találkozás az egymás felé irányuló együttérzésre és támogatásra, az ütközés a konfliktus vállalása melletti bátor, kockázatot vállaló feltárulkozásra utal. Az encounter nem direktív, nincsenek gyakorlatok, nem keresi az értelmezést: egy szabad interakciós térben reagálunk egymásra, téma, megkötés és technika nélkül. A résztvevők arról és olyan módon beszélgetnek, amiről szeretnének, így a tagok által hozott témák és a közösen kialakított atmoszféra a csoport saját műve. A folyamatban a személyes kapcsolaton van a hangsúly, amelyben mindenki egyenlő – bármely csoporttag bármikor beavatkozhat, formálhatja a csoporthelyzet alakulását, de aki szeretne, végig csöndben is maradhat. 

A folyamatot tapasztalt csoportozók, facilitátorok segítik. Szerepük a csoport vezetése helyett inkább annak kísérése, a csoportfolyamat serkentése és a biztonságos légkör fenntartása. A facilitátor teljes figyelmében van jelen – így nem tereli a beszélgetést, óvakodik az ítélkezéstől, ugyanakkor nem lép ki szerepéből: figyelme egyenletes és folyamatos, személyes intuíciói mentén reagál a folyamatra.

A csoport célja az egymásra való szabad reagálás és érzelmeink kifejezése az itt-és-mostban. Aki megmutat magából valamit, tapasztalatunk szerint, többet kap az élményből. Minél inkább az itt-és-most-ból, személyes perspektívából vagyunk a csoportban, az annál inkább egy különleges lehetőséggé válik. Beszélünk magunkról, kapcsolódunk egymáshoz, fokozatosan találkozunk.Két szabályt veszünk komolyan: a fizikai inzultus és a csoporttagok megsértése nem elfogadható – ez persze nem azt jelenti, hogy kerülni kellene a konfliktust. Illetve azt, hogy ami a csoporton elhangzik, az kifelé titok marad, arról máshol nem beszélünk. Semmi különös…, és mégis a csoportozás önmagunk karbantartásának egyik kipróbált és természetes módja.

Zárt csoportok

A zárt csoport talán a legintenzívebb encounter-élmény, amelyben a tagok hosszabb ideig kötelezik el magukat a csoporttársak és a -folyamat iránt. Az ilyen jellegű – rendszeres – találkozásokra épülő folyamat egyrészt fejleszti az interperszonális kommunikációt és a kapcsolatokat, másrészt önbizalmat élhetünk át gondolataink kifejezése iránt és az által. Megtapasztalhatóvá válik valódi énünk és megélhetjük azt, hogy mások hogyan látnak, illetve milyennek fogadnak el bennünket. Vagy éppen ellenkezőleg konfrontáció által, saját és a másik álarca mögé látva, megérthetjük a miérteket.

Nyitott csoportok

Nyitott csoportjainkra különösebb megkötés nélkül bárki csatlakozhat, aki szívesen csoportozna egyet, vagy aki szeretne egy első saját élményt és találkozna magával-másokkal. Minden alkalom egy újonnan felépülő kapcsolódás, ahol a csoportfolyamat egy 3 órás együttlét során alakul ki és zárul le. Minden alkalom spontán, egyben pedig kiszámíthatóan elmélyülő.

Dixit

Mi is a Dixit?

A Dixit Jean-Louis Roubira francia gyermekpszichológus és Marie Cardouat illusztrátor közös munkájának eredménye. Egy olyan kártyákon alapuló játék, amelyeken szubjektíven értelmezhető, szimbolikus – olykor álomfoszlány szerű -, absztrakt ám mégsem értelmezhetetlen képek láthatóak. A képekre való rátekintéskor gyakran az a benyomásunk, azok személyesen megszólítanak: különböző érzéseket, emlékeket, gondolatokat, helyzeteket vagy hangulatokat idéznek fel bennünk. A tudatnak azt a részét szólítják meg, amely nem feltétlenül a tudatos tartomány: a szimbólumok világa, amelyen keresztül a megjelenő impulzusaink már teljesen egyéni mintázatot alkotnak. A játék eredetileg a nagyközönségnek lett tervezve, Roubira azonban praxisában pszichés gyógyításra is alkalmazta a kártyákat, amikből mára több, különböző tematikák mentén megrajzolt kiegészítő kártyacsomag is készült.

Hogyan játszunk?

Alkalmaink során egy, az eredeti játékmódtól eltérő módszerrel játszunk. A pontvadászat és a szabályrendszer helyett az asszociálás képességét, a szimbólumokban való gondolkodást, a beleérző képességet, a kapcsolódási pontokat és a kommunikációt helyezzük előtérbe.

A kártyák nálunk az önismereti kapcsolódás eszközeivé váltak, inkább témák indukátorai és kapaszkodók a beszélgetéshez, mintsem egy hagyományos értelemben vett társasjáték részei. A képek segítségével lehetőséget adhatunk aktuális élethelyzetünk megértésére, belső mozgatóinkkal való ismerkedésre. A részvételhez a kártyák, illetve a játék eredeti szabályainak ismerete nem szükséges, hiszen a kártyák motívumrendszerét csak eszközként használjuk fantáziánk megmozgatására, ezáltali kapcsolódásra önmagunk és mások felé. Módszerünkben nincs hierarchia, győztes és vesztes – alapvető célunk, hogy mindenki nyertesen, gazdagodva kerüljön ki a körből.

Fesztivál jelenlét

A Self Groove növekedésének első gyökerei az elektronikus zenei kultúrába és a partik világának önismereti vetületeibe nyúlnak vissza. Az évek előrehaladtával a fókuszunk áthelyeződött a klubkultúra fiataljairól a fiatal felnőttek általánosabb, szélesebb rétege felé, azonban zenei és összművészeti fesztiválokra töretlen lelkesedéssel viszünk önismereti programokat.

 

Leggyakrabban nappali, rendszeres programként Dixit-kártyázunk, vagy encounter csoportot tartunk. Egyéb ötleteink is megvalósultak már, workshopok keretében szívesen dolgozunk együtt vendégelőadókkal is. A fesztiválokon a hozzánk betérőkkel beszélgetünk olyan témákról, mint a fesztivál élmény és mindennapi élet megélése, hogy hol vannak azok a pontok, amelyekből hazatérve meríteni tudunk, hogy kinek mit jelent a partik világa a fesztiválon és a fesztiválon kívül, hogyan tudjuk visszaforgatni ezt mindennapi életünkbe, munkánkba, kapcsolatainkba. Egyben akár egy különleges interkulturális tapasztalatot is jelenthetnek ezek a körök: a különböző országokból, eltérő kulturális, társadalmi értékekkel érkezőkkel az önismeret hangján találjuk meg a közös nyelvet.

Az Ozora fesztiválon 2016 óta rendszeresen megjelenünk, illetve a Szigeten is több alkalommal találkozhattatok velünk. Ezeken kívül kisebb fesztiválokra is örömmel megyünk, így tartottunk programokat az Ubikeklektiken és a Bánki-tó fesztiválon is. Nyitottak vagyunk új fesztiválokon való megjelenésre is!

Rólunk

A szervezetben a mentálhigiéné, illetve a személyközpontú pszichológia szellemiségében nyújtunk önismereti és közösségi élményt, elsősorban a fiatal felnőtt korosztály számára.

Azon az állásponton vagyunk, hogy egy, a mindennapitól eltérő, egymást elfogadó és támogató kommunikációs tér megteremtésén keresztül segíthetjük az élet elindításával elfoglalt korosztályt a mindenkori élethelyzet tudatosításában és az önismereti attitűd fejlesztésében. Azt gondoljuk, ezeknek a képességeknek a finomodása olyan felismeréseket hozhat, amelyek a kialakult sémák mellett újfajta, “énazonos” megoldások felé nyithatnak utat a kapcsolatokban és a belső élményünkben egyaránt.

Csoportjainkon beszélhetsz bármiről, ami megjelenik benned, mint fontos, intenzív élmény. A kapcsolódáson keresztül természetes módon adhatsz és kaphatsz visszajelzést csoporttagoktól vagy segítőktől.

Témáink

Nincs “jó” téma, minden téma szuper, aminek személyes vonatkozása van vagy ami a csoportban, illetve a segítő folyamatban “itt és most” kibontakozik.

Hogyan?

Önismereti csoportok; szabad- és tematikus, nyitott- és zárt csoportok, egyéni konzultáció, meditáció, önismereti társasjáték, közösségi programok (kerekasztal beszélgetések, kirándulások), online kapcsolódás.

Tagjaink

A részletes bemutatkozók megtekintéséhez kattints az adott személy portréjára!

Fejér Balázs

Fejér Balázs

Lóczi Csenge

Lóczi Csenge

Nagy Mátyás

Nagy Mátyás

Gellén Gabriella

Gellén Gabriella

Birtók Orsolya

Birtók Orsolya

Bene Gergely

Bene Gergely

Tóth Franciska

Tóth Franciska

Sebő Tamás

Sebő Tamás

Flaskay Anna

Flaskay Anna

Q

Fejér Balázs

Antropológiai terepmunkám kapcsán cseppentem az elektronikus zene világába a 90-es évek közepén, Naga néven zenélek azóta is. Néhány éve különösen foglalkoztat önismeret lehetősége az elektronikus zenei közösségben. Mentálhigiénés segítő vagyok, egy képzésbeli csoporttársammal kezdtünk encounter csoportot szervezni e szubkultúra fiataljainak, a folyamatból kerekedett ki később a Self Groove.

Jelenleg családsegítőként dolgozom, segítőként a személyközpontú pszichológia szemléletét érzem magamhoz közel (tanácsadói alapképzést végeztem), illetve pár és családterapauta jelölt vagyok.
A Self Groove-ban az egyesület munkáját szervezem, csoportokat facilitálok. Egyénileg segítő beszélgetés keretében illetve pár- és családterápiás segítség kapcsán tudtok hozzám fordulni.

 

Q

Sebő Tamás

Amikor az SG indult én épp tudatosan és tudattalanul szelídítettem az elektromos zenei kultúrát a magam számára. Inspiráló helyzet volt, hogy egy felfedésre váró szubkultúrán belül rátaláltam a segítői identitású szereplőkre a formálódó SG alapítótagjainak személyében. Olyan pajtásokra találtam, akikkel közösen, sok izgalmas projektet és programot meg tudunk valósítani, és elérhetővé tenni a körülöttünk lévők számára. Az egymás felé nyitottság, az önismeret, és a kreativitás megélésének lehetősége az, ami motivál engem ebben a térben. Persze nagyon örvendek, ha jóféle elektronikus zene az aláfestés mindeközben. Pszichológusként egyéni konzultációs folyamatokat és csoportos fejlesztő tréningeket vezetek. Ebből adódóan az önkéntes szerepvállalásomban is megjelenik az önreflexiós attitűd. Szeretek színházzal, és festészettel foglalkozni, de bármilyen előadás vagy műhely megvalósításában partner vagyok, ahol a résztvevők valami lélekhez közeli élményt élnek meg nem mindennapi találkozások formájában.

Q

Flaskay Anna

A zenét mindig is nagyon szerettem. Elektronikus irányba kamaszkoromban kezdtem evezgetni és azóta is lelkesen hallgatom, ünneplem a számomra kedves zenéket az elektronika változatos műfajaiból. A klubkultúra világában régóta otthon érzem magam, kedvenc élményeim többnyire szabadtéri bulikhoz kötődnek. Sok élményt, tapasztalatot gyűjtöttem ebben a közegben, közben pedig pszichológussá váltam. Ez annak volt köszönhető, hogy világunkból mindig is az ember láthatatlan része érdekelt a legjobban. Végtelenül izgalmasnak tartom, ahogyan mindenki a maga sajátos módjain igyekszik valami egészen hasonló felé. A Self Groove-ba Balázs hívott meg 2015-ben, akivel igen régről ismertük egymást a “szcénából”. Nagyon megtetszett a SG küldetése, mert úgy éreztem életem két fontos területét összekapcsolja. Igazán szívmelengető jó érzés, hogy szakmai tudásomból és tapasztalataimból visszaforgathatok valamennyit abba a világba amitől olyan sokat kaptam.


Q

Bene Gergely

A személyközpontú szemléletről még az egyetem első évében hallottam évfolyamtársaimtól, amikor elkezdtem pszichológiát tanulni. Emlékszem, hogy baromi izgalmasan hangzott. Az úgynevezett pályaszocializáció keretében lehetett először felvenni ezt az óra lehetőséget. És míg más pályaszocializációkon mindenféle feladatok és gyakorlatok voltak, addig az encounter (encounter = találkozás, összeütközés) csoportokon állítólag éppen az volt a lényeg, hogy nincs konkrét feladat, de még téma sem, hanem csak ülnek körben az emberek és „szabad a vásár”. Egy egyetemi csoport, ahol a feladat a minél szabadabb megnyilvánulás. Akkoriban már javában írogattam a változó minőségű irodalmi szövegeimet, ahol éppen ez volt a legfőbb célom: szavakon keresztül felszabadítani a pszichémet és gondolkodásomat. Ez, amilyen könnyen hangzik, olyan nehéz is. Így amikor lehetőségem nyílt részt venni az egyetemen egy csoporton, azonnal jelentkeztem.
Hamar beleszerettem az encounter-csoportokba, amelyek a mai napig segítenek önismereti fejlődésemben és egy nagyobb nyitottság elsajátításában és gyakorlásában. Már másodévben éreztem, hogy ez az én utam, mégis évekig vártam még, mire elkezdtem a hivatalos képzést.
Ugyanakkor csoportokon tartózkodnék a szakértő szerepétől, mert ez csak távolságot szül, mert önmagammal és más emberekkel való találkozásaim során ennél a maszknál tovább szeretnék jutni. Önmagamhoz és a Másikhoz.
A Self Groove csapatához 2 éve csatlakoztam, miután már sokat hallottam róluk, és több embert is megismertem, akik a stáb tagjai voltak. Mivel hallottam, hogy ez alapvetően az elektronikus zenét kedvelők számára megteremtett személyközpontú szemléletű közösség, kíváncsi lettem. Éppen a korábban említett felszabadulás következménye volt, hogy megszerettem az elektronikus zenét, amely korábban távol állt tőlem (gimiben még főleg black metálban utaztam).
Ezalatt a két éve alatt voltam dj-k közötti beszélgető est moderátora (You behind the party face), önismereti Dixit gyakorlatvezetője, és nyitott csoportok facilitátora. Mindegyik izgalmas vállalkozás volt számomra.
Jelenleg a nyitott csoportokon szoktam facilitálni. Ezeket a csoportokat már egy éve csináljuk. Nem titok, hogy ez áll hozzám a legközelebb. Az elmúlt egy év nyitott csoportjai elképesztő utazást jelentettek számomra és remek, változó és visszatérő közösség alakult ki ennek folyamán.
Nyaranta már nem csak résztvevő, hanem facilitátor is vagyok két éve a legendás, pécsi CCC (cross-cultural communication) rendezvényein, melynek szegedi elődjén maga Carl Rogers (a személyközpontú szemlélet atyja, akinek forradalmi felismerései Freud és Jung munkásságához mérhetők a pszichológia tudományán belül) is részt vett. Év közben pedig itt a Self Grooveban tevékenykedem. Ezek a különböző felületek lehetőséget teremtenek az önmagammal és másokkal való találkozás, kapcsolódás eksztázisának megélésére.

Q

Lóczi Csenge

2016 őszén csatlakoztam a Self Groove zárt encounter csoportjába, miután tavasszal az Auróra pincéjében először találkoztam a műfajjal, nyitott csoport keretében. Akkoriban már komolyan érdekelni kezdtek a különböző csoportmódszerek. Szociálpedagógiát tanultam, és az egyik szakmai gyakorlatom során egy közösségi pszichiátriai ellátó intézménybe jelentkeztem, ahol heti kétszer volt csoportozás nem módszerspecifikusan. Beülhettem, és rövid időn belül állandó, önkéntes „segítő” tag lettem. Másfél év lett a három hetes gyakorlatból. Közben részt vettem egy 40 órás intenzív csoportdinamikai tréningen is, és a pszichodrámát is kipróbáltam. A Self Groove zárt csoportos élményemből aztán kettő lett, és a második kör után csatlakoztam az operatív stábba. 2018-ban és 2019-ben velük tartottam a pécsi CCC workshopra, ahol egy héten át megállás nélkül encounterezünk kis és nagycsoportokban. 2017 óta családsegítőként dolgozom a szociális szférában, és jelenleg művészetterapeutának tanulok a Wesley János Főiskolán. Az önismeret az életem minden aspektusában megjelenik: a jógában, a táncban, a társasjátékok szeretetében, az emberi kapcsolataimban. A techno nem csak zenei része az életemnek, hanem az a szubkultúra is, amelyhez tartozónak érzem magamat. A nyári open-air összejövetelek mindig ráébresztenek: közösségben az erő! A Self Groove tagjaként pedig ez, a közösségi élmény kialakítása mozgat.

Q

Gellén Gabriella


Az elmúlt néhány évben léptem rá az önismeret kalandos útjára, s bár való igaz, néhol rögös, de felemelőbb tapasztalat nem ért még, mint a saját magammal való találkozás. Ez az út vezetett el a Self Groove egy jótékony estjére is. Már akkor magával ragadott az SG szellemisége, az értékek, melyeket képviselni kíván. Az elektronikus zene világába épp csak belecsöppenvén, segítő kézként felémnyúlva talált rám ez a kezdeményezés. Azóta növekszem, hol az SG szárnyai alatt, hol szárnyként. Operatív ügyekkel kapcsolatban keressetek bátran!

Q

Nagy Mátyás

Q

Birtók Orsolya

Q

Tóth Franciska


2015-ben hallottam először a Self Groove-ról: abban az időszakban viszonylag sokat jártam techno partykba, és az egyik e körbeli ismerősöm beszélt nekem egy önismereti csoportról ahova jár a Self Groove szervezésében. Annyira megtetszett, amit mondott, hogy jelentkeztem a következő zárt csoportba. Nagy izgalommal vártam a csoportot, ami számomra olyan újszerű, biztonságos és izgalmas élmény volt, amit azóta sem tudok mihez hasonlítani – engem ez a 3 hónapos folyamat indított el az önismeret útján. A csoporton keresztül a szervezők, a Self Groove közösség hangulatát is megéreztem, ami szintén nagyon szimpatikus volt, így a programokat szervező SG stáb a csoport lezárultát követő tagbővítési hirdetésére azonnal jelentkeztem, így lettem operatív ügyekben szervezkedő önkéntes stábtag. A tagságom során kialakult vonzódásom a segítő szakma felé is, így 2017-2018-ban elvégeztem a mentálhigiénés segítő szakirányú továbbképzési szakot, amit még régebben letett társadalmi tanulmányok alapdiplomám kiegészítéseként végeztem el. Azóta mint mentálhigiénés szakember nyitott encounter csoportokat facilitálok és egyéni beszélgetéseket is vállalok az egyesületben. Főállásban térinformatikával foglalkozom, a mentálhigiénét egyelőre önkéntes alapú kiegészítő tevékenység nálam, de tervezek a jövőben segítői vonalon továbbtanulni. Az egyesület célsoportja a fiatal felnőtt korosztály: egyben tagjaként és segítőjeként is nagyon fontosnak tartom az önismeretet, habár sokszor nehéz szembesülni a belső folyamataim tudatosulásával, páratlan élmény megtapasztalni a hozományait, és érezni azt, ahogy ennek a hatására változom és fejlődöm. Mindenkinek csak ajánlani tudom!

Kapcsolat

Elérhetőségeink

Bátran keress bennünket emailben, illetve az alábbi szövegdoboz használatával könnyedén küldhetsz Facebook üzenetet is.

Email küldéséhez egyszerűen kattints a linkre, email címünk másolásához pedig jobb gombbal kattints rá, majd válaszd az “email cím másolása” lehetőséget.

Egyesületünk adatai

Klubkultúra és Mentálhigiéné Egyesület

Elnök: Fejér Balázs

Titkár: Tóth Franciska

Székhely: 1074 Budapest, Munkás utca 16. I/15.

Levelezési cím: 1084 Budapest, Nagyfuvaros utca 5. I/13.

Adószám: 18872697-1-42

Köszönjük Józsefváros Önkormányzatának, hogy támogatásával hozzájárult honlapunk elkészültéhez!

Hírek

Programok

Rólunk

Kapcsolat

Self Groove © 2020 | Minden jog fenntartva.